SA58CAHE3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58V 93.6V DO204AC
DataSheet
SA58CAHE3/73 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.3A
Power - Peak Pulse:500W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)