SMCG85CA-M3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 85V 137V DO215AB
DataSheet
SMCG85CA-M3/9AT PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10.9A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)