P4FMAJ18C-W
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 18V 29.2V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P4FMAJ18C-W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14.5V
Voltage - Breakdown (Min):16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.1A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)