MPLAD6.5KP16A
Description
TVS DIODE 16V 26V PLAD
DataSheet
MPLAD6.5KP16A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):250A
Power - Peak Pulse:6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)