1.5SMC180CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 154V 246V DO214AB
DataSheet
1.5SMC180CA-M3/57T PDF
Type Description
Series:1.5SMC, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):154V
Voltage - Breakdown (Min):171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)