ESD5Z2.5T1
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
DataSheet
ESD5Z2.5T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):2.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:120W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:145pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)