GSOT12-HG3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 26V SOT23
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
GSOT12-HG3-08 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:312W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:115pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)