SMBJ130C
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 231V DO-214AA (SM
DataSheet
SMBJ130C PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:231V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C