SMBJ200CA
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 200V 324V SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMBJ200CA PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):200V
Voltage - Breakdown (Min):224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.9A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)