SMCJ6V5CA
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
DataSheet
SMCJ6V5CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):133.9A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)