AK10E-100C
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 165VC AXL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
AK10E-100C PDF
Type Description
Series:AK10E
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):110V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)