SMAJ8.5CA
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V SMA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ8.5CA PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.8A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)