SMBJ180CA-H
Description
TVS DIODE 180V 292V SMB
DataSheet
SMBJ180CA-H PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.1A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)