SMCG70AHE3/57T
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 70V 113V DO215AB
DataSheet
SMCG70AHE3/57T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V
Voltage - Breakdown (Min):77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)