SMDJE16CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26VC 3000W SMD
DataSheet
SMDJE16CA PDF
Type Description
Series:SMDJE
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):115.4A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)