30KP168CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 168V 272.4V R-6
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
30KP168CA-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):168V
Voltage - Breakdown (Min):187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:272.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)