SMBJ26CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ26CA PDF
Type Description
Series:SMBJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.3A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)