SZ1SMA100AT3G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 162VC SMA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SZ1SMA100AT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SZ1SMA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.5A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:162pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)