SMLJ20CA-QH
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20V 32.4V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMLJ20CA-QH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):92.6A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)