SA16AHB0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26V DO204AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SA16AHB0G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SA
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)