3.0SMCJ58AQ-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
DataSheet
3.0SMCJ58AQ-13 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):32.1A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:1500pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)