SMP6.5A-M3/85A
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO220AA
DataSheet
SMP6.5A-M3/85A PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):35.7A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)