5KP150CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 150V 243V P600
DataSheet
5KP150CA PDF
Type Description
Series:5KP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
Voltage - Breakdown (Min):167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)