BZW06-102B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-15 102V 600W BI
DataSheet
BZW06-102B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):102V
Voltage - Breakdown (Min):114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)