SMA4F36A
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
400 W, 36 V TVS IN SMA FLAT
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMA4F36A PDF
Type Description
Series:SMA4FxxA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)