3.0SMCJ6.5ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V SMC
DataSheet
3.0SMCJ6.5ATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):267.9A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)