SM15T6V8CA-M3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 5.8V 10.5V DO214AB
DataSheet
SM15T6V8CA-M3/9AT PDF
Type Description
Series:SM15T, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5.8V
Voltage - Breakdown (Min):6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):143A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)