MPLAD15KP12CA
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19.9V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MPLAD15KP12CA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):753A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)