TPSMB12CA-VR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS SURF MT DO214AA AEQ101 TR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMB12CA-VR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMB-VR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.2A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)