SMBJ22CD-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 22V 35.1V DO214AA
DataSheet
SMBJ22CD-M3/I PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):22V
Voltage - Breakdown (Min):24.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:35.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):17.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)