1V5KE39A
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33.3V 53.9V DO201AD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1V5KE39A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33.3V
Voltage - Breakdown (Min):37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):28A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)