UPT48RE3/TR7
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 48V 84.3V POWERMITE 1
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
UPT48RE3/TR7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.78A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)