SMAJ60CA R3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 60V 96.8V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ60CA R3G PDF
Type Description
Series:SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.1A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)