1.5SMCJ51
Description
TVS SMC 51V 1500W UNI
DataSheet
1.5SMCJ51 PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)