DFLT40AQ-7
Description
TVS DIODE 40V 64.5V POWERDI 123
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
DFLT40AQ-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.49A
Power - Peak Pulse:225W
Power Line Protection:No
Applications:Automation, Industrial, Multipurpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)