GL15T-E3-08
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 33V SOT23-3
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
GL15T-E3-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:2.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)