15KPA180CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 180V 288.5V P600
DataSheet
15KPA180CA PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:288.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):52.3A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)