MXRT100KP220A
Description
TVS DIODE 220V 434V CASE 5A
DataSheet
MXRT100KP220A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):220V
Voltage - Breakdown (Min):245V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:434V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:100000W (100kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AR, Axial
Supplier Device Package:Case 5A (DO-204AR)