4.6SM6Z24A-AQ
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-218AB 24V 4600W UNI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
4.6SM6Z24A-AQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):118A
Power - Peak Pulse:4600W (4.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)