SM15T22CAY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 18.8V 39.3V SMC
DataSheet
SM15T22CAY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18.8V
Voltage - Breakdown (Min):20.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:39.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):254A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)