STN061050BL40
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE ESD DFN0603 5V 0.40PF
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
STN061050BL40 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:100W
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:0.4pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)