SRDA12-4.TLT
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 25V 8SO
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SRDA12-4.TLT PDF
Type Description
Series:RailClamp®, SRDA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels:4
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:Yes
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:8pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)