SMBJ78A-QH
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE AECQ
DataSheet
SMBJ78A-QH PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):78V
Voltage - Breakdown (Min):86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)