SMBJ90CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 90V 146V SMB
DataSheet
SMBJ90CATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):10V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)