SMCJ120C
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 120V 214V DO-214AB (SM
DataSheet
SMCJ120C PDF
Type Description
Series:SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):120V
Voltage - Breakdown (Min):133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:214V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.01A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C