PGSMAJ90AHR3G
Description
DIODE, TVS, UNIDIRECTIONAL, 400W
DataSheet
PGSMAJ90AHR3G PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.1A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)