1.5SMC33CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMC33CA PDF
Type Description
Series:1.5SMC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28.2V
Voltage - Breakdown (Min):31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)