SMBJ3V3HE3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 3.3V 10.3V DO214AA
DataSheet
SMBJ3V3HE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):3.3V
Voltage - Breakdown (Min):4.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:10.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):200A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:5200pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)