
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 20KPA |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 120V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 134V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 194V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 104.1A |
| Power - Peak Pulse: | 20000W (20kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 20KPA120A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 28V 45.4V DO214AA
TVS DIODES SMA 600W TR
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AB
THUMBWHEEL POT 500K OHM 0.5W SID
TVS DIODE 120V 194V P600
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
TRANSMITTER TOSA