MA5KP6.5A
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO204AR
DataSheet
MA5KP6.5A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):447A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)